WIAA Boys Regional semifinal results

GREEN BAY (AP)- BOYS PREP BASKETBALL

Division 1 Section I

Regional Second Round

Appleton East 69, Stevens Point 42

Appleton North 55, Eau Claire North 50

Appleton West 68, Chippewa Falls 52

Eau Claire Memorial 70, Oshkosh North 65

Hudson 83, Superior 71

Marshfield 53, Oshkosh West 50

Neenah 80, D.C. Everest 60

Division 1 Section II

Regional Second Round

Arrowhead 90, Menomonee Falls 59

Bay Port 49, De Pere 38

Brookfield East 62, Hartford Union 50

Green Bay Preble 74, Germantown 65

Homestead 88, Green Bay East 72

Sheboygan North 66, Oconomowoc 63

Division 1 Section III

Regional Second Round

Janesville Craig 61, Middleton 52

Madison La Follette 82, Kenosha Bradford 66

Madison Memorial 66, Madison West 50

Racine Horlick 60, Kenosha Indian Trail 51

Sun Prairie 50, Verona Area 38

Waunakee 67, Racine Case 60

Division 1 Section IV

Regional Second Round

Franklin 51, West Allis Nathan Hale 35

Kettle Moraine 52, Milwaukee South 32

Marquette University 68, Oak Creek 50

Milwaukee King 62, Waukesha North 60

Milwaukee Riverside University 36, Mukwonago 33

Muskego 59, Milwaukee Hamilton/Audubon 51

Division 1 Sectional I

Regional Second Round

Kimberly 86, Wisconsin Rapids Lincoln 42

Division 1 Sectional II

Regional Second Round

Brookfield Central 63, Fond du Lac 31

Hamilton 87, Sheboygan South 41

Division 1 Sectional III

Regional Second Round

Madison East 103, Badger 38

Racine Park 69, Kenosha Tremper 51

Division 1 Sectional IV

Regional Second Round

Waukesha West 81, Waukesha South 41

West Allis Central 84, Milwaukee Bradley Tech 43

Division 2 Sectional I

Regional Second Round

Holmen 61, Menomonie 49

La Crosse Central 87, La Crosse Logan 37

Merrill 70, Medford Area 45

Mosinee 69, Hortonville 61

New London 83, Antigo 71

Onalaska 78, New Richmond 38

River Falls 69, Ashland 52

Wausau East 71, Rhinelander 65

Division 2 Sectional II

Regional Second Round

Green Bay Southwest 69, Ashwaubenon 58

Kaukauna 94, Green Bay West 54

Milwaukee Madison 70, Grafton 63

Nicolet 69, Slinger 31

Plymouth 50, Beaver Dam 36

Port Washington 68, West Bend East 51

Pulaski 70, Seymour 58

Sectional Championship

West De Pere 56, Marinette 54

Division 2 Sectional III

Regional Second Round

DeForest 61, Stoughton 53

East Troy 80, Union Grove 52

Elkhorn Area 62, Burlington 51

Mount Horeb 65, Monroe 49

Reedsburg Area 68, McFarland 65

Westosha Central 66, Waterford 30

Wilmot Union 63, Jefferson 56

Sectional Championship

Monona Grove 51, Oregon 48

Division 2 Sectional IV

Regional Second Round

Catholic Memorial 55, Greenfield 39

Greendale 63, New Berlin Eisenhower 61

Milw. Bay View 97, Whitnall 51

Milw. Washington 94, Messmer 45

Milwaukee Lutheran 85, Pius XI Catholic 77

Pewaukee 62, New Berlin West 42

Wauwatosa West 83, Whitefish Bay 68

Wisconsin Lutheran 61, Wauwatosa East 55

Division 3 Sectional I

Regional Second Round

Bloomer 50, Hayward 47

Gale-Ettrick-Trempealeau 46, Westby 37

Mauston 83, West Salem 63

Northwestern 65, Spooner 46

Prescott 74, Elk Mound 58

Saint Croix Central 68, Ellsworth 53

Stratford 57, Adams-Friendship 42

Wisconsin Dells 66, Altoona 48

Division 3 Sectional II

Regional Second Round

Denmark 54, Sturgeon Bay 36

Freedom 57, Clintonville 51

Peshtigo 55, Little Chute 45

Sheboygan Falls 76, Kewaunee 65

Southern Door 52, Kiel 42

Valders 49, Chilton 44

Wrightstown 66, Northland Pines 52

Xavier 83, Oconto Falls 69

Division 3 Sectional III

Regional Second Round

Edgerton 45, Evansville 33

Lake Mills 36, Lakeside Lutheran 16

Marshall 70, Platteville 68

Martin Luther 84, Big Foot 52

Prairie du Chien 53, Lodi 43

Racine St. Catherine's 77, Saint Francis 39

St. John's NW Military Academy 61, Saint Thomas More 55

Turner 63, Edgewood 49

Division 3 Sectional IV

Regional Second Round

Brookfield Academy 67, Milwaukee School of Languages 28

Brown Deer 82, Milwaukee Golda Meir 80

Columbus 63, Lomira 55

Dominican 78, University School of Milwaukee 65

Lake Country Lutheran 65, Kettle Moraine Lutheran 56

Omro 72, Winneconne 52

Ripon 63, Watertown Luther Prep 47

Waupun 92, Berlin 46

Division 4 Sectional I

Regional Second Round

Clear Lake 48, Grantsburg 29

Colfax 70, Unity 60

Cumberland 78, Cameron 75

Fall Creek 75, Durand 74, OT

Melrose-Mindoro 76, Cadott 47

Osseo-Fairchild 77, Mondovi 60

Webster 59, St. Croix Falls 54

Whitehall 60, Augusta 51

Division 4 Sectional II

Regional Second Round

Auburndale 69, Spencer 52

Iola-Scandinavia 73, Coleman 43

Lourdes Academy 85, St. Mary Catholic 58

Manawa 69, Crivitz 56

Marathon 87, Colby 45

Neillsville 62, Pacelli 42

Shiocton 70, Bonduel 55

Thorp 67, Phillips 44

Division 4 Sectional III

Regional Second Round

Belleville 71, Brodhead 59

Cambridge 54, Markesan 50

Darlington 55, Aquinas 42

Deerfield 66, Pardeeville 63

Fennimore 81, Wisconsin Heights 76

Mineral Point 72, Cuba City 67

New Glarus 84, Luther 47

Parkview 57, Waterloo 33

Division 4 Sectional IV

Regional Second Round

Hope Christian 94, Racine Lutheran 77

Howards Grove 65, Reedsville 44

Milwaukee Academy of Science 83, Milwaukee Collegiate Academy 68

Oostburg 67, St. Marys Springs 56

Palmyra-Eagle 87, Milwaukee Morse-Marshall/Juneau/Lang/Carmen NW 79

Roncalli 53, Manitowoc Lutheran 44

The Prairie School 64, Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 53

Winnebago Lutheran Academy 63, Kohler 52

Division 5 Sectional I

Regional Second Round

Athens 53, New Auburn 33

Birchwood 63, Hurley 61, 2OT

Luck 64, Washburn 30

McDonell Central 55, Gilman 30

Mellen 68, Mercer 60

Northwood 56, South Shore 40

Prentice 60, Turtle Lake 55

Rib Lake 54, Owen-Withee 44

Division 5 Sectional II

Regional Second Round

Almond-Bancroft 64, Pittsville 44

Columbus Catholic 64, Loyal 36

Edgar 64, Rosholt 46

Gibraltar 70, Florence 41

Green Bay N.E.W. Lutheran 80, Wausaukee 35

Phelps 63, Gillett 51

Suring 70, Oneida Nation 57

Wild Rose 49, Port Edwards 48, OT

Division 5 Sectional III

Regional Second Round

Bangor 72, Wonewoc-Center 51

Blair-Taylor 65, Eleva-Strum 62

Hillsboro 55, Lincoln 54

New Lisbon 70, Gilmanton 59

Potosi 59, Seneca 33

Shullsburg 71, Benton 52

Southwestern 69, Highland 43

Wauzeka-Steuben 54, Kickapoo 48

Division 5 Sectional IV

Regional Second Round

Barneveld 58, Cambria-Friesland 46

Catholic Central 48, Hilbert 35

Hustisford 69, Living Word Lutheran 63

Pecatonica 65, Fall River 50

Randolph 65, Monticello 37

Rio 76, Black Hawk 65

Sheboygan Area Luth. 86, Oakfield 55

Young Coggs Prep 58, Williams Bay Faith Christian 54