Notre Dame girls upset Preble (VIDEO)

The Notre Dame girls basketball team came into Tuesday night's game against Green Bay Preble as an underdog but left as victor.

Notre Dame's Sammy Opichka is introduced during Tuesday night's game against Green Bay Preble.

Notre Dame defeated Preble 57-44 at Dessart Center Gym in Green Bay.

Notre Dame (8-8, 7-5 Fox River Classic Conference) plays at Sheboygan South (0-15, 0-11 FRCC) on Friday at 6 p.m. at Notre Dame High School.

Preble (13-3, 10-2 FRCC) will travel to Sheboygan North (7-9, 4-8 FRCC) on Friday at 7 p.m.

Tuesday night's scores are listed below in alphabetical order.

BOYS PREP BASKETBALL

Bay Port 72, Manitowoc Lincoln 29

Bloomer 72, Ladysmith 24

Brookfield East 66, Brookfield Central 57

Dominican 55, Saint Thomas More 42

Drummond 46, Bayfield 28

Green Bay Preble 61, Notre Dame 48

Ironwood, Mich. 69, Washburn 59

Living Word Lutheran 71, Messmer 62

Marathon 96, Newman Catholic 44

Marquette University 68, Wauwatosa East 54

Martin Luther 73, Shoreland Lutheran 52

Merrill 66, Wausau West 41

Milwaukee Carmen Northwest 86, Milwaukee Golda Meir 39

Milwaukee Vincent 65, Milw. Washington 55

Northwestern 54, Spooner 37

Onalaska 68, Holmen 37

Somerset 67, Osceola 53

Stratford 57, Edgar 0

Unity 58, Siren 40

Webster 66, Luck 56

Winter 61, Cornell 50

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Belmont vs. Cassville, ppd. to Feb 7th.

Big Foot vs. East Troy, ppd. to Jan 28th.

Black Hawk vs. Barneveld, ppd.

Brodhead vs. Clinton, ppd. to Jan 28th.

Cambria-Friesland vs. Madison Country Day, ppd.

Catholic Central vs. The Prairie School, ppd.

De Soto vs. Boscobel, ppd.

Delavan-Darien vs. Fort Atkinson, ppd.

Dodgeville vs. Wisconsin Heights, ppd.

Edgerton vs. McFarland, ppd. to Jan 29th.

Evansville vs. Jefferson, ppd. to Feb 11th.

Greenfield vs. Union Grove, ppd.

Horicon vs. Markesan, ppd. to Feb 8th.

Juda vs. Pecatonica, ppd. to Feb 7th.

Kenosha Indian Trail vs. Racine Park, ppd.

Kenosha Reuther vs. Williams Bay Faith Christian, ppd. to Jan 31st.

Lake Country Lutheran vs. St. John's NW Military Academy, ppd.

Lakeside Lutheran vs. Monona Grove, ppd.

Lodi vs. DeForest, ppd. to Feb 9th.

Mauston vs. Viroqua, ppd.

Muskego vs. Franklin, ppd.

Oak Creek vs. Kenosha Bradford, ppd.

Pardeeville vs. Westfield Area, ppd. to Feb 4th.

Platteville vs. Darlington, ppd. to Feb 5th.

Racine Horlick vs. Kenosha Tremper, ppd.

Reedsburg Area vs. Wisconsin Dells, ppd. to Jan 26th.

River Ridge vs. Potosi, ppd. to Feb 1st.

Saint Francis vs. University School of Milwaukee, ppd. to Jan 30th.

Watertown vs. Oconomowoc, ppd.

Waukesha South vs. Mukwonago, ppd.

Wauwatosa West vs. Germantown, ppd. to Jan 23rd.

Westby vs. Prairie du Chien, ppd. to Feb 18th.

Westosha Central vs. Badger, ppd.

GIRLS PREP BASKETBALL

Baldwin-Woodville 55, New Richmond 54

Brookfield Central 63, Brookfield East 48

Colfax 49, Elk Mound 36

Cornell 56, Winter 44

Durand 85, Glenwood City 50

Flambeau 60, Lake Holcombe 56

Frederic 53, Grantsburg 45

Hamilton 59, Wisconsin Lutheran 32

Kewaunee 45, Algoma 34

Luck 34, Webster 29

McDonell Central 66, Osseo-Fairchild 64

Medford Area 67, Antigo 43

Middleton 71, Madison West 29

Milwaukee School of Languages 60, Milwaukee North 27

Notre Dame 57, Green Bay Preble 44

Osceola 66, Somerset 42

Pulaski 59, Ashwaubenon 49

Rhinelander 56, Ashland 39

Saint Thomas More 55, Dominican 29

Salam School 62, Milwaukee Early View 27

Seneca 75, Belmont 46

Unity 72, Siren 24

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Baraboo vs. Waunakee, ppd.

Belleville vs. New Glarus, ppd.

DeForest vs. Beaver Dam, ppd. to Jan 28th.

Deerfield vs. Madison Abundant Life, ppd.

Dodgeland vs. Lourdes Academy, ppd.

Edgewood vs. Stoughton, ppd.

Elkhorn Area vs. Edgerton, ppd. to Jan 28th.

Fennimore vs. Boscobel, ppd.

Germantown vs. Wauwatosa West, ppd. to Jan 23rd.

Iowa-Grant vs. Mineral Point, ppd.

Janesville Craig vs. Oconomowoc, ppd. to Jan 24th.

Johnson Creek vs. Palmyra-Eagle, ppd.

Lake Mills vs. Columbus, ppd. to Feb 2nd.

Marshall vs. Waterloo, ppd.

Milton vs. Watertown, ppd. to Jan 28th.

Monona Grove vs. Oregon, ppd.

Monroe vs. Fort Atkinson, ppd. to Jan 29th.

New Berlin West vs. Waukesha North, ppd.

Oak Creek vs. Kenosha Bradford, ppd.

Omro vs. Adams-Friendship, ppd. to Feb 4th.

Portage vs. Mount Horeb, ppd.

Poynette vs. Lakeside Lutheran, ppd. to Jan 28th.

Princeton/Green Lake vs. Fall River, ppd.

Racine Case vs. Franklin, ppd.

Randolph vs. Pardeeville, ppd. to Feb 2nd.

Rio vs. Cambria-Friesland, ppd.

Riverdale vs. Darlington, ppd. to Jan 28th.

Sauk Prairie vs. Reedsburg Area, ppd. to Feb 11th.

Southwestern vs. Cuba City, ppd. to Feb 2nd.

Waterford vs. Muskego, ppd.

Watertown Luther Prep vs. Lodi, ppd.

Waupun vs. Kettle Moraine Lutheran, ppd.

Williams Bay vs. Madison Country Day, ppd.

Winneconne vs. Kewaskum, ppd. to Feb 11th.

Wisconsin Heights vs. Cambridge, ppd.

BOYS HOCKEY
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Arrowhead vs. Fox Cities, ppd.

Baraboo/Portage vs. DeForest, ppd.

Edgewood vs. Milton, ppd.

Janesville vs. West Bend, ppd.

Kenosha vs. University School of Milwaukee, ppd.

Monroe vs. Monona Grove, ppd.

Mosinee vs. Pacelli, ppd.

Stoughton vs. Oregon, ppd.

Waunakee vs. Sauk Prairie, ppd.

GIRLS HOCKEY
Duluth Northern Stars, Minn. 10, Superior 3

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Chippewa Falls/Menomonie vs. Western Wisconsin, ppd.

Northern Edge vs. Wisconsin Valley Union, ppd.

Viroqua vs. Onalaska, ppd.

Warbirds vs. Arrowhead, ppd.