Advertisement

Kimberly & Hortonville among WIAA GBB Regional champs

(WBAY)
Published: Feb. 29, 2020 at 10:25 PM CST
Email this link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

By The Associated Press

GIRLS PREP BASKETBALL

Green Bay Preble 72, Superior 35

Division 1 Section 1

Quarterfinal

Bay Port 60, Eau Claire Memorial 36

Germantown 74, Brookfield East 57

Green Lake 72, Superior 35

Kimberly 61, Appleton West 30

Stevens Point 58, Hudson 56

Division 1 Section 2

Quarterfinal

Appleton East 49, Homestead 48

Milwaukee DSHA 57, Watertown 56

West Bend West 57, Brookfield Central 47

Division 1 Section 3

Quarterfinal

Janesville Craig 40, Sun Prairie 37

Madison Memorial 77, Madison La Follette 50

Middleton 68, Verona Area 65

Waunakee 75, Badger 35

Division 1 Section 4

Quarterfinal

Kettle Moraine 53, Oak Creek 43

Milwaukee King 65, Hamilton 59

Mukwonago 36, Franklin 25

Oconomowoc 43, Arrowhead 41

Division 2 Section 1

Quarterfinal

Hortonville 100, Mosinee 55

New Richmond 41, River Falls 38

Onalaska 47, La Crosse Central 34

Rhinelander 60, New London 51

Division 2 Section 2

Quarterfinal

Notre Dame 58, West De Pere 50

Pulaski 63, Green Bay Southwest 60, OT

Slinger 46, Grafton 39

Division 2 Section 3

Quarterfinal

DeForest 56, Monona Grove 35

Oregon 57, Reedsburg Area 43

Waterford 47, Jefferson 46

Waukesha West 51, Union Grove 45

Division 2 Section 4

Quarterfinal

Milwaukee School of Languages 59, Wisconsin Lutheran 49

New Berlin Eisenhower 42, New Berlin West 38

Pewaukee 51, South Milwaukee 29

Pius XI Catholic 75, Wauwatosa West 43

Division 3 Section 1

Quarterfinal

Arcadia 59, Elk Mound 32

Northwestern 44, Bloomer 27

Prescott 67, West Salem 55

St. Croix Falls 62, Barron 32

Division 3 Section 2

Quarterfinal

Freedom 56, Wittenberg-Birnamwood 35

Kewaskum 49, Kewaunee 34

Sheboygan Falls 61, Valders 49

Wrightstown 108, Xavier 47

Division 3 Section 3

Quarterfinal

Laconia 56, Waupun 49

Marshall 59, Berlin 32

Platteville 47, Edgewood 38

Prairie du Chien 46, Evansville 39

Division 3 Section 4

Quarterfinal

Kettle Moraine Lutheran 78, Brown Deer 54

Lake Mills 68, Watertown Luther Prep 41

Martin Luther 61, Whitewater 55

Turner 43, Clinton 41

Division 4 Section 1

Quarterfinal

Colfax 75, Phillips 47

Melrose-Mindoro 66, Fall Creek 31

Neillsville 54, Osseo-Fairchild 43

Unity 69, Ladysmith 32

Division 4 Section 2

Quarterfinal

Bonduel 71, Crivitz 52

Crandon 55, St. Mary Catholic 43

Marathon 65, Westfield Area 49

Pacelli 48, Auburndale 46

Division 4 Section 3

Quarterfinal

Aquinas 77, Luther 47

Cambridge 69, Waterloo 27

Mineral Point 62, Cuba City 50

Poynette 64, Horicon 46

Division 4 Section 4

Quarterfinal

Brookfield Academy 29, Cedar Grove-Belgium 17

Howards Grove 57, Oostburg 44

Mishicot 55, Winnebago Lutheran Academy 40

Racine Lutheran 84, Milwaukee Academy of Science 66

Division 5 Section 1

Quarterfinal

Clear Lake 72, Gilman 46

Hurley 52, Siren 49

Loyal 70, Prairie Farm 55

Northwood 55, Drummond 27

Division 5 Section 2

Quarterfinal

Edgar 63, Wild Rose 47

Newman Catholic 58, Prentice 43

Niagara 58, Gillett 54

Oneida Nation 71, Wausaukee 70

Division 5 Section 3

Quarterfinal

Bangor 70, Blair-Taylor 60

Eleva-Strum 76, Cashton 64

River Ridge 64, Potosi/Cassville 27

Wauzeka-Steuben 57, Kickapoo 34

Division 5 Section 4

Quarterfinal

Black Hawk 71, Randolph 24

Fall River 58, Albany 37

Lourdes Academy 41, Green Bay N.E.W. Lutheran 32

Oakfield 56, Hilbert 45

Latest News

Latest News