Thursday's prep scores and highlights

To view highlights from the Valders at New Holstein and Shiocton at Amherst boy's basketball games, click on the video.

New Holstein senior guard Ryan Steffes (12) celebrates with teammates during the Huskies win on Thursday night against Valders.

Scores listed in alphabetical order.

BOYS BASKETBALL

Algoma 42, Sturgeon Bay 39

Almond-Bancroft 59, Port Edwards 49

Amherst 52, Shiocton 45

Antigo 54, Northland Pines 46

Appleton West 74, Appleton North 42

Ashwaubenon 78, Sheboygan South 64

Assumption 69, Marathon 68

Bangor 87, Brookwood 74

Barneveld 66, Pecatonica 54

Bay Port 33, Notre Dame 17

Beaver Dam 75, Baraboo 55

Brookfield Academy 97, Saint Francis 66

Brookfield Central 63, Germantown 40

Bruce 53, Winter 51

Cameron 69, Turtle Lake 62

Campbellsport 48, Ripon 42

Chilton 63, Two Rivers 53

Clear Lake 88, Prairie Farm 40

Coleman 67, Niagara 45

Darlington 80, Iowa-Grant 46

De Pere 68, Manitowoc Lincoln 35

Deerfield 77, Williams Bay 43

Dodgeville 72, Richland Center 48

Durand 68, Colfax 59

Eau Claire Immanuel Lutheran 56, Lake Holcombe 53

Eau Claire Memorial 71, Hudson 52

Eau Claire North 68, Chippewa Falls 59

Edgar 51, Newman Catholic 34

Edgerton 64, Jefferson 50

Elkhorn Area 56, Burlington 52

Ellsworth 83, Somerset 57

Evansville 50, Big Foot 44

Fall Creek 74, Gilman 56

Fennimore 61, Southwestern 50

Fond du Lac 47, Appleton East 44

Franklin 85, Kenosha Tremper 74

Freedom 61, Denmark 55

Grafton 61, Port Washington 54

Green Bay East 65, Shawano Comm. 58

Gresham Community 57, Wisconsin Valley Luth. 49

Hamilton 68, Brookfield East 63

Hayward 55, Bloomer 41

Hope Christian 79, Heritage Christian 67

Hustisford 73, Oakfield 46

Iola-Scandinavia 79, Menominee Indian 66

Kaukauna 92, Hortonville 74

Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 68, Racine Lutheran 67

La Crosse Central 63, Tomah 52

La Crosse Logan 69, Aquinas 54

Laconia 79, St. Marys Springs 72

Lake Mills 80, Cambridge 56

Lakeland 85, D.C. Everest 65

Laona-Wabeno 61, Florence 48

Lodi 54, Wisconsin Heights 44

Lourdes Academy 66, Central Wisconsin Christian 42

Luck 63, St. Croix Falls 59

Luther 56, Westby 38

Madison East 73, Middleton 60

Madison Memorial 68, Beloit Memorial 53

Madison West 90, Janesville Parker 76

Marinette 56, Little Chute 55

Markesan 68, Rio 56

Marshall 71, Columbus 64

Martin Luther 72, Dominican 55

Mauston 89, Wautoma 80

Mayville 72, Omro 67

Medford Area 58, Tomahawk 34

Menasha 103, Xavier 58

Milw. Bay View 56, Milwaukee South 42

Milw. Washington 85, Milwaukee Riverside University 74

Milwaukee Hamilton 81, Milwaukee King 58

Milwaukee Lifelong Learning 94, Milwaukee Juneau 91

Milwaukee Madison 78, Milwaukee Career & Tech. Ed. 68

Milwaukee Marshall 77, Milwaukee Bradley Tech 64

Milwaukee North 76, Milwaukee Pulaski 65

Mineral Point 82, Cuba City 74, OT

Mondovi 63, Elk Mound 60

Monona Grove 67, Stoughton 61

Monroe 74, Milton 56

Mount Horeb 64, Portage 48

Muskego 83, Arrowhead 77

Necedah 62, Wonewoc-Center 39

New Glarus 80, Poynette 65

New Holstein 65, Valders 52

Nicolet 60, Cedarburg 53

Northwestern 53, Ladysmith 36

Oregon 73, Fort Atkinson 28

Oshkosh North 77, Neenah 36

Pacelli 63, Rosholt 40

Palmyra-Eagle 56, Parkview 37

Pardeeville 63, Fall River 49

Phillips 71, Abbotsford 52

Pittsville 67, Tri-County 37

Platteville 68, River Valley 52

Potosi 69, River Ridge 55

Prairie du Chien 56, Lancaster 50

Racine Case 82, Oak Creek 58

Racine Park 76, Kenosha Indian Trail 60

Regis 55, Owen-Withee 43

Rhinelander 75, Mosinee 59

Rice Lake 73, Menomonie 55

River Falls 64, Fridley, Minn. 50

Seneca 55, Ithaca 46

Sheboygan Falls 65, Kiel 36

Shoreland Lutheran 40, Catholic Central 39

Southern Door 89, Gibraltar 42

Stanley-Boyd 47, Greenwood 29

Stevens Point 75, Wausau West 37

Stratford 62, Auburndale 42

Superior 66, Ashland 57

The Prairie School 69, Racine St. Catherine's 66

Turner 66, McFarland 63

Union Grove 76, Westosha Central 70

University School of Milwaukee 84, Kenosha Christian Life 48

Watertown 54, Edgewood 50

Waunakee 75, DeForest 67

Waupun 62, Berlin 56

Wauwatosa West 88, Menomonee Falls 57

Wauzeka-Steuben 80, North Crawford 34

Wayland Academy 53, Horicon 50

Webster 69, Frederic 35

West Allis Nathan Hale 57, Wauwatosa East 52

West Bend East 67, West Bend West 59

Weston 62, La Farge 49

Whitewater 65, Clinton 51

Wild Rose 75, Weyauwega-Fremont 42

Wilmot Union 58, Delavan-Darien 46

Winnebago Lutheran Academy 75, Random Lake 58

Wisconsin Rapids Lincoln 49, Wausau East 46

Wittenberg-Birnamwood 60, Bonduel 34

Wrightstown 73, Fox Valley Lutheran 61

GIRLS BASKETBALL

Division 3 Section 1

Regional First Round

Adams-Friendship 61, Altoona 29

Division 3 Section 4

Regional First Round

Watertown 56, Columbus 47